خیابان ولیعصر، خیابان توانیر (عباسپور)، میدان توانیر، ساختمان طلا، طبقه پنجم

تلفن ثابت:

021-88672799

شماره موبایل:

09352352799

جراحی سپتوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که برای صاف کردن استخوان و غضروف بینی انجام می شود و انحراف بینی را کاملا بهبود می بخشد. یکی از دلایل اصلی جراحی سپتوپلاستی انحراف سپتو به طرف دیگر بینی است؛ سپتو یک دیواره بین استخوان و غضروف است که بینی را به دو بخش جدا می کند، بسیار مهم است دو سوراخ بینی شکل گرفته از این تقسیم بندی کاملا متقارن، یک اندازه و یک شکل باشند. افرادی هستند که دچار انحراف بینی یا انحراف تیغه بینی می شوند و حفره های بینی آن ها با یکدیگر یکسان نبوده و تنفس برایشان سخت تر از قبل شده است، این انحراف اغلب در ظاهر بینی کاملا مشخص است. گفتنی است اگر تخلیه هوا به سختی یا ضعیف انجام شود، امکان بروز عفونت های سینوسی افزایش می یابد.

روش انجام سپتوپلاستی

مراحل سپتوپلاستی
مراحل سپتوپلاستی

در جراحی سپتوپلاستی تیغه بینی فرد جابجا شده و به وسط کشیده می شود، همچنین ممکن است در مواردی قسمت هایی از بینی برداشته شود یا از بین برود. در کل با وجود سختی های این عمل جراحی، با انجام آن تمامی انحرافات بینی از بین خواهند رفت و نفس کشیدن برای فرد بسیار آسوده می شود.

متخصص جراح از یک سمت بینی برش را ایجاد می کند تا به محل سپتوم یا تیغه بینی برسد، سپس فرآیند جابجایی را شروع می کند. برش از جهات مختلف بینی به شرایط بیمار بستگی دارد، اما جراح همیشه بهترین و کم خطرترین راه و همچنین کم اثرترین مکان روی ظاهر را انتخاب می کند. بعد از قرار دادن دقیق تیغه بینی در محل مناسب، در بعضی شرایط نیاز است موانعی مانند استخوان های اضافی یا غضروف های مزاحم، حذف شده یا برش داده شوند تا نیاز به جراحی مجدد نباشد و غضروف سپتوم از طرف هیچ استخوان یا غضروف دیگری تحت فشار قرار نگیرد.

ضرورت جراحی سپتوپلاستی

همانطور که گفتیم تیغه، بینی را به دو بخش تقسیم می کند که باعث حفظ تعادل در رفت و آمد جریان هوا می شود. کسی که دچار انحراف تیغه بینی شده است، علاوه بر نارضایتی از زیبایی ظاهری، در تنفس خود نیز احساس ناراحتی می کند؛ از آن جایی که نفس کشیدن به سادگی امری ناخودآگاه برای انسان است، در این شرایط فرد دچار عصبی شدن های مکرر، بی حوصلگی، خستگی و… خواهد شد و در موارد شدید تر به سکته قلبی یا سکته مغزی منجر می شود. حال با این توضیحات می توان به اهمیت عمل جراحی سپتوپلاستی پی برد که نه فقط یک جراحی زیبایی صورت بلکه این عمل، یک جراحی درمانی است.

اقدامات قبل از عمل سپتوپلاستی

آمادگی قبل از سپتوپلاستی
آمادگی قبل از سپتوپلاستی

پیشنهاد همیشگی ما قبل از عمل های زیبایی و درمانی، گرفتن مشاوره از پزشک متخصص و بررسی مزایا و معایب این جراحی است. توصیه می شود حتما سوابق پزشکی خود را بیان کرده تا متخصص بهترین راه حل را پیش روی شما قرار دهد، همچنین بایستی طبق تجویز پزشک آزمایش هایی را جهت بررسی سلامتی شما قبل از عمل انجام دهید.

برای آشنایی با آزمایش های قبل از عمل جراحی بینی می توانید وارد این صفحه شوید.

با انجام دقیق آزمایشات پیش از سپتوپلاستی و دریافت نتیجه مطلوب، بسیاری از احتمالات خطرناک و استرس برانگیز را کنار زده و با خیال راحت می توانید تصمیم گیری کنید. همچنین قابل ذکر است مصرف برخی داروها، روند بهبود را مختل کرده یا مدت زمان آن را افزایش می دهند، به همین خاطر سعی کنید به توصیه های پزشک خود عمل نمایید تا از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری شود. خوب است بدانید یکی از مهمترین عوامل مشکل ساز در روند جراحی و مراحل بهبودی بعد از آن، استعمال دخانیات است؛ همواره توصیه می کنیم 1 الی 2 ماه قبل از اقدام برای هر نوع جراحی بینی مصرف دخانیات را قطع کنید.

اقدامات بعد از عمل سپتوپلاستی

ریکاوری بعد از سپتوپلاستی
ریکاوری بعد از سپتوپلاستی

بعد از جراحی سپتوپلاستی جهت بهبودی سریع تر باید مراقبت هایی را انجام داد و اقداماتی را پیش رو گرفت. در ادامه با برخی از این اقدامات آشنا خواهیم شد.

 • عدم فین کردن و تماس با بینی
 • بالا نگه داشتن سر در زمان استراحت
 • عدم انجام فعالیت های ورزشی مانند هوازی که باعث بالا رفتن ضربان قلب می شوند.
 • در صورت داشتن سوابق فشار خون پیشنهاد می شود آن را کنترل کنید، زیرا باعث افزایش خطر خونریزی خواهد شد.
 • بعد از جراحی سپتوپلاستی تنفس شما شاید کمی مشکل باشد، با این وجود بایستی صبر کرد تا فرآیند نفس کشیدن به حالت عادی بازگردد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت، مدت زمان مشاهده نتیجه جراحی است؛ برای دیدن تاثیرات نهایی جراحی عجله نکنید، زیرا می بایست حدود یکسال از عمل بگذرد.

عوارض احتمالی سپتوپلاستی

عوارض سپتوپلاستی
عوارض سپتوپلاستی

همانطور که گفتیم، جراحی سپتوپلاستی برای صاف کردن انحرافات تیغه بینی است؛ تابحال بعد از انجام این عمل عوارض خاصی گزارش نشده است، اما همانند عمل های مختلف ممکن است عوارضی را داشته باشد. در مواردی که این عوارض بعد از گذشت زمان زیادی همچنان ادامه یابند یا بیمار نسبت به جراحی خود رضایت نداشته باشد، نیازمند انجام دوباره جراحی خواهد بود. در ادامه با برخی از این عوارض آشنا خواهیم شد:

 • خونریزی
 • بروز عفونت
 • گرفتگی بینی
 • تغییرات در ظاهر بینی
 • واکنش به روند بیهوشی
 • ایجاد موقت بی حسی در لثه، دندان یا بینی
 • بروز مشکلاتی در بویایی یا حتی کاهش آن

تقریبا اکثر افراد پس از جراحی انحراف بینی، رفع گرفتگی و انسداد بینی خود را حس می کنند. افراد بایستی هرگونه عوارض جانبی مانند تهوع، سرگیجه، ضعف، احساس خواب آلودگی شدید و… را گزارش دهند تا در صورت نیاز، داروهایی برای تسکین آن ها تجویز شود. معمولا هر دو سوراخ بینی با تامپون و پنبه پوشانده می شوند، بنابراین فرد پس از اتمام عمل باید از طریق دهان نفس بکشد؛ قرار دادن تامپون در بینی به جهت جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی است.

سوالات متداول

سوالات درباره سپتوپلاستی
سوالات درباره سپتوپلاستی

انجام سپتوپلاستی چقدر زمان می برد؟

شرایط افراد با توجه به مواردی مانند میزان انحراف تیغه بینی، شدت انحراف تیغه بینی، مشکلات تنفسی و… با یکدیگر متفاوت است، به همین دلیل نمی توان زمان مشخصی را برای همه در نظر گرفت. شما می توانید در این باره از پزشک خود سوال کنید.

چرا برخی مشکل انحراف سپتوم دارند؟

انحراف تیغه بینی می تواند به دلیل عارضه مادرزادی، ضربه خوردن در دوران کودکی، تصادف و… بوجود آید. در نتیجه پزشک متخصص با عمل های یکسانی روبرو نیست، بلکه باید تصمیمات جداگانه ای را برای هر عمل بگیرد. جراح سپتوپلاستی با در نظر گرفتن شرایط موجود، وضعیت بیمار و میزان انحراف مشخص می کند که این عمل در حالت بی هوشی یا بی حسی انجام شود.

بعد از گذشت چند روز درد کاهش پیدا می کند؟

در بعضی افراد ممکن است فرآیند کاهش تورم و کبودی ها زمان طولانی تری را طی کنند، اما کسانی که جراحی بینی به روش بسته انجام داده اند، زودتر بهبود می یابند و نتیجه عمل را چند روز بعد خواهند دید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جراحی بینی به روش بسته می توانید از این صفحه دیدن فرمایید.

آیا نتایج سپتوپلاستی دائمی است؟

تغییراتی که توسط جراح در عمل سپتوپلاستی ایجاد شده است دائمی می باشد. با بهبود های انجام شده، جریان هوا و کیفیت و ظرفیت تنفس کاملا حس خواهد شد؛ تنها موردی که باعث تغییر نتایج جراحی خواهد شد عدم رعایت توصیه های پزشک متخصص است. دنبال نکردن دستورات پزشک بعد از جراحی روند بهبودی را با کندی روبرو می کند و می تواند تاثیرات جراحی را از بین ببرد. به یاد داشته باشید که آسیب دیدن مجدد بینی تاثیر منفی بروی نتیجه درمان می گذارد.

آیا جراحی رینوپلاستی و سپتوپلاستی متفاوت هستند؟

جراحی رینوپلاستی یک جراحی پلاستیک برای زیبایی بیشتر بینی می باشد، اما جراحی سپتوپلاستی یک روش درمان برای انحراف تیغه بینی و نشانه های آن است.

آیا امکان انجام سپتوپلاستی و رینوپلاستی به طور همزمان وجود دارد؟

انجام همزمان جراحی سپتوپلاستی به جهت رفع انحراف بینی و همچنین جراحی رینوپلاستی برای زیبایی بینی امکان پذیر بوده و می توان علاوه بر اصلاح انحراف، ظاهر بینی را زیبا تر کرد.

نتیجه سپتوپلاستی
نتیجه سپتوپلاستی

نتیجه گیری

زخم های بوجود آمده روی بینی و فرآیند تنفس فرد بعد از گذشت مدت کوتاهی از عمل بهبود می یابند. قابل ذکر است مراحل کلی درمان می تواند حدود یک سال بطول بی انجامد چرا که نیاز است غضروف ها و سایر بافت های بینی در محل جدید خود شکل بگیرند و ترمیم یابند. برای تسریع در مدت زمان بهبودی تنها راه حل ممکن، پیروی از توصیه های پزشک متخصص و رعایت دستور العمل های بهداشتی است.

چرا دکتر سرشارزاده؟

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص و جراح گوش، حلق، بینی و جراح پلاستیک، دارای گواهينامه نظام پزشكی كانادا در سال 2014 و عضو نظام پزشکی کانادا می باشند. همچنین فعالیت های اصلی دکتر پژمان سرشارزاده در زمینه: جراحی زیبایی صورت و به ویژه جراحی بینی (جراحی پولیپ بینی، جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس، جراحی و اصلاح انحراف بینی) می باشد، ایشان در زمینه های جراحی زیبایی پلک، جراحي زيبايي لب، جراحی زیبایی گوش، جراحی لیفت ابرو و… نیز فعالیت نموده و می نمایند. شما عزیزان می توانید برای دریافت مشاوره درباره عمل سپتوپلاستی (درمان انحراف بینی) و رینوپلاستی (عمل زیبایی بینی) و همچنین رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

02188672799 – 09352352799

سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی

دیدگاه ها

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن، تخصص اصلی در زمینه جراحی زیبایی صورت و بینی.

دارای گواهینامه نظام پزشکی از کشور کانادا، عضو انجمن نظام پزشکی کانادا

اطلاعات و راه های ارتباطی

بخش های سایت