خیابان ولیعصر، خیابان توانیر (عباسپور)، میدان توانیر، ساختمان طلا، طبقه پنجم

تلفن ثابت:

021-88672799

شماره موبایل:

09352352799

امروزه بیشتر مردم علاقه مند به تغییر ظاهر بینی خود هستند، بعضی از بینی مادرزادی و ارثی خود ناراحت اند و افرادی هم از تغییراتی که کهولت سن باعث آن است، ناراضی اند اما بعضی افراد نیز دارای مشکل تنفسی هستند یا در اثر ضربه، دچار صدمه شده اند. رینوپلاستی یکی از مدرن ترین روش های جراحی زیبایی بینی به شمار می رود و می تواند کاربرد درمانی هم داشته باشد. رینوپلاستی ظاهر و تناسب بینی را بهبود بخشیده و باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بین اعضای صورت و افزایش اعتماد به نفس فرد خواهد شد. تغییر اندازه بینی، پل بینی، نوک بینی و سوراخ های بینی در این نوع جراحی انجام می شوند.

رینوپلاستی (Rhinoplasty)

رینوپلاستی
رینوپلاستی

همانطور که در بالا اشاره شد، رینوپلاستی یک نوع عمل زیبایی است که بینی را به شکل و فرم دلخواه تغییر می دهد. در این جراحی معمولا بینی از قسمت پایین شکافته می شود و در مراحل بعدی با توجه به تغییراتی که مورد نیاز است، پره های بینی، غضروف، شکل و فرم استخوان بینی تغییر خواهند کرد. همچنین رینوپلاستی نیز در رفع مشکلات تنفسی یا پولیپ بکار می رود.

اگر مشکلات پولیپ بینی شما را نگران کرده است، با مراجعه به این صفحه درباره آن بیشتر بدانید!

در رینوپلاستی استخوان تقسیم کننده داخلی بینی و غضروف آن صاف می شوند تا گرفتگی بینی رفع گردد و فرد در تنفس خود مشکلی نداشته باشد. با توجه به شدت و خواسته های بیمار در این عمل زیبایی و درمانی، جراح می تواند دیواره های کناری بینی را صاف کرده تا هم بینی شکل زیباتری به خود بگیرد و هم مشکلات تنفسی بهبود یابند. با توجه به ویژگی های جسمی و سابقه پزشکی فرد، رینوپلاستی را می توان به صورت بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام داد.

رینوپلاستی برای مشکلات بینی

در عمل رینوپلاستی پزشک سعی دارد علاوه بر از بین بردن ایرادات بینی فرد، زیبایی آن را بیشتر کند. در ادامه با برخی از این مشکلات آشنا خواهیم شد:

 • بزرگی بینی

اکثر بینی های بزرگ، استخوانی هستند که تغییر شکل آن ها دشوار نیست، البته گفتنی است نباید از جراح انتظار کوچک کردن بیش از حد بینی را داشته باشید. همچنین ممکن است بینی بعضی افراد در طول زندگی به علت مبتلا شدن به نوع پیشرفته بیماری پوستی روزاسه افزایش حجم داشته باشد. روزاسه نوعی بیماری پوستی است که در بزرگسالی با التهاب و قرمزی مزمن، معمولا در گونه ها، بینی و پیشانی دیده می شود. در این مورد جراحی بینی برای تغییر شکل آن ضروری تر می باشد.

 • کوچکی بینی

گفتنی است همه افراد بدنبال بینی کوچک تر نیستند. این امکان وجود دارد که به علت حادثه، پل بینی خرد شود یا به صورت مادرزادی بینی خیلی کوچک باشد، که در این حالت با بزرگ شدن اندازه آن زیباتر خواهد شد.

 • بینی بلند

بینی بلند عموما از رو به رو عادی دیده می شود، اما از نیم رخ بلند بودن آن کاملا واضح است. جراح با کوتاه کردن طول غضروف زمینه ای، سپتوم بینی یا از بین بردن پوست درون سوراخ های بینی از بلندی آن می کاهد.

 • قوز دار بودن بینی

رینوپلاستی
رینوپلاستی و قوز بینی

برآمدگی های روی بینی نتیجه صدمه بینی یا ژنتیکی است، که این برجستگی ها در هر نوع از بینی اتفاق می افتد.

 • نوک غیر معمول بینی

دو طرف نوک بینی بعضی افراد با یکدیگر متفاوت هستند؛ مثلا امکان دارد یک طرف بینی کوچک تر باشد یا کمی منحرف شده باشد. عموما ساختار نوک بینی به غضروف زمینه ای آن بستگی دارد.

 • کجی بینی

داشتن بینی کج بدلیل عدم قرار گیری استخوان ها یا تیغه بینی در خط وسط صورت است که نتیجه آن کج شدن بینی به یک سمت می باشد.

 • سوراخ های بزرگ بینی

این اتفاق در افراد کمی دیده می شود که به همین دلیل معمولا به عنوان رینوپلاستی ارثی شناخته می شود.

 • بینی پهن

پهن بودن بینی می تواند ناشی از پوست ضخیم اطراف بینی یا ساختار آن باشد.

 • افتادگی نوک بینی یا کم بودن زاویه بینی و لب

 • دو شاخه بودن نوک بینی

 • عدم قرینگی در بینی

مراحل جراحی رینوپلاستی

رینوپلاستی
مراحل رینوپلاستی
 • بیهوشی

کمک گرفتن از انواع دارو ها، جهت آسودگی افراد در زمان جراحی بینی است؛ طبق ارزیابی و نظر متخصص، از مسکن های مخصوص استفاده می شود یا بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

 • برش

جراحی زیبایی بینی به دو روش بسته و باز انجام می شود. بیشتر برش ها داخل بینی اتفاق می افتد ولی در بعضی افراد، به برش خارجی هم نیاز می شود. با انجام این روش ها، پوست پوشیده شده روی استخوان و غضروف های بینی، با ملایمت به سمت بالا حرکت داده شده و جراح دسترسی به تغییر شکل بینی را پیدا می کند.

 • طراحی مجدد ساختار بینی

سایز بینی بزرگ با حذف استخوان و غضروف کاهش می یابد، اما بعضی مواقع در جراحی بینی ممکن است به پیوند غضروف نیاز باشد. به همین دلیل گاهی اوقات از غضروف گوش یا به ندرت از غضروف های دنده استفاده می شود.

 • تصحیح انحراف تیغه بینی

اگر تیغه بینی دچار انحراف باشد، این انحراف قابل بهبود است و برجستگی های داخلی بینی برای تنفس بهتر کاهش می یابند.

 • بستن برش

زمانی که ساختار اصلی بینی به طرز دلخواه تغییر یافت، پوست بینی و بافت، بخیه شده و برش ها بسته خواهند شد. همچنین ممکن است برای تغییر اندازه بینی، برش های اضافی در چین طبیعی حفره های بینی ایجاد شود.

 • بهبودی

بعد از عمل، کارکنان در اتاق ریکاوری بر بازگشت شما به حالت طبیعی نظارت می کنند. همچنین شاید برای چند روز تا شروع بهبودی بینی، از آتل بینی جهت مراقبت استفاده شود.

شرایط متقاضیان جراحی رینوپلاستی

رینوپلاستی
متقاضیان رینوپلاستی

لازم به ذکر است که این عمل زیبایی محدودیت جنسیتی ندارد، اما بسیاری از متخصصان معتقداند که بهتر است این عمل زیبایی پس از ۱۸ سالگی انجام شود، زیرا قبل از این سن جهش رشد نوجوانان به پایان نرسیده است و امکان دارد بعد از انجام عمل، بینی مجددا تغییر شکل دهد. در ادامه به موارد زیر توجه فرمایید:

 • افرادی که رشد صورت آن ها پایان یافته است.
 • قوای جسمانی فرد باید بالا باشد.
 • کسانی که انتظار غیر منطقی از جراحی زیبایی بینی نداشته باشند.
 • به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی، از مصرف داروهای حاوی آسپیرین یا ایبوپروفن پرهیز کنید. فقط داروهای مورد تایید یا تجویز شده توسط جراح بینی خود را مصرف کنید.
 • استعمال سیگار و دخانیات را ترک نمایید، چراکه روند بهبود یافتن پس از عمل جراحی کند شده و احتمال ایجاد عفونت افزایش می یابد.

انواع روش های رینوپلاستی

در انجام روش های متفاوت رینوپلاستی از تکنولوژی های جدیدی استفاده می شود که هم عوارض ناشی از جراحی را کاهش داده و هم بینی را دقیقا به فرم دلخواه می رساند. تصویر برداری سه بعدی، یکی از این تکنولوژی ها است که میزان و عمق برش ها و آسیب به بافت بینی به حداقل مقدار کاهش می یابد. این فرآیند اینگونه است که لوله آندوسکوپی را از برش های ریز بینی رد کرده و این لوله ها که دارای دوربین های فیلم برداری ریزی هستند، تصاویر داخل بینی را با وضوح بالا برای پزشک به نمایش می گذارند. با این روش پزشک می تواند ظریف ترین و حساس ترین تغییرات را روی بینی اجرا کند، و مشکلاتی نظیر تورم و خونریزی به کم ترین مقدار ممکن کاهش می یابند. رینوپلاستی در حال حاضر به ۳ تکنیک متفاوت انجام می شود.

روش باز (OPEN)

رینوپلاستی
انواع روش های رینوپلاستی

این روش برای رفع مشکل و زیبا کردن در مدل های مختلف بینی گوشتی، بینی های دارای قوز و یا انحراف استفاده می شود. ابتدا یک برش کوچک داده شده و پوست بینی به بالا کشیده می شود، جراح در این حالت دسترسی آسان تر و قدرت عمل بیشتری خواهد داشت. اگر بینی نیاز به برآمدگی و یا تورفتگی داشته باشد، به احتمال زیاد پزشک این روش را پیشنهاد خواهد داد. زمان انجام این جراحی بیشتر از بقیه است و بعد از آن به مراقبت های بیشتری نیازمندید.

روش بسته (CLOSE)

اگر قصد تغییرات جزئی در بینی خود را داشته باشید، این روش رینوپلاستی بهترین انتخاب برای شماست. در این روش هیچ برشی روی پوست بینی داده نمی شود و تنها یک برش ریز در قسمت پایینی بینی زده شده و یا تمام جراحی از طریق حفره های بینی انجام می شود. این عمل بینی کمترین مقدار تورم، درد و مشکلات بعد از عمل را خواهد داشت و برای افرادی که دوست ندارند جای بخیه، حتی برای زمان کوتاهی روی صورت بماند، مناسب است.

اگر بدنبال اطلاعات بیشتر درباره جراحی بینی به روش باز و بسته هستید، به این صفحه مراجعه نمایید.

آلارپلاستی

این روش برای ظریف تر و باریک تر شدن بینی، و همچنین ایجاد تغییرات در سوراخ های بینی بکار می رود و تقریبا روشی جدید از رینوپلاستی است. در این نوع جراحی پزشک می تواند غضروف های نوک بینی را کوتاه کرده و پایه غضروف آلار را بلند یا کوتاه کند.

عوارض رینوپلاستی

رینوپلاستی
عوارض بعد از جراحی زیبایی بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی به ندرت رخ می دهند، اما خوب است پیش از اقدام به آن ها آگاه باشیم.

 • عدم تقارن سوراخ های بینی

عموما جراح پیش از عمل سوراخ های بینی را اندازه گیری می کند، اما ممکن است به دلیل تورم بعد از عمل، تقارن سوراخ های بینی فرق کنند. البته پس از برطرف شدن تورم و کاهش آن، این اختلاف از بین خواهند رفت.

 • زینی شکل شدن بینی

این اتفاق به علت تراشیدن بیش از حد استخوان پشت بینی رخ می دهد. اگر جراح کم تجربه باشد و یا اندازه گیری های خود را به درستی انجام نداده باشد، ممکن است این عارضه بوجود آید.

 • آسیب به پوست بینی

اگر در حین عمل پوست بینی آسیب ببیند، ممکن است پوست سیاه شده و از بین برود. مهمترین عارضه پس از رینوپلاستی، صدمه پوستی است که ترمیم آن دشوار خواهد بود.

 • باریک شدن بیش از حد نوک بینی

این مشکل معمولا بخاطر اصرار بیش از حد متقاضی پدید می آید که علاوه بر زشتی ظاهری بینی، باعث غیر طبیعی و مصنوعی دیده شدن آن می شود.

 • بینی خوکی شکل

زاویه مناسب برای نوک بینی بانوان ۱۱۰ درجه و آقایان 90 درجه است. اگر پزشک به اندازه های استاندارد توجه نکند، نوک بینی بیش از حد بالا می رود و ظاهر آن بسیار نامطلوب خواهد شد. این عارضه به نام بینی خوکی شناخته می شود.

 • کوچک شدن بیش از حد پره های بینی

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند یا پره های بینی آن ها خیلی بزرگ است، با کوچک کردن پره های بینی می توانند به ظاهر بسیار زیبایی دست یابند. اما در صورتی که این کوچک کردن بیش از استاندارد ها انجام شود، علاوه بر از دست دادن ظاهر زیبای خود، مشکلات تنفسی را نیز در پی خواهد داشت.

 • بزرگ و کوچک شدن پره وسط بینی

در صورتی که جراح دقت لازم را نداشته باشد و پره وسطی بینی را در جایی متناسب با پره های بیرونی قرار ندهد، ممکن است پره ها به سمت داخل یا بیرون بینی متمایل شوند، که در این صورت ظاهر نامناسبی در نیم رخ فرد پدیدار می شود.

دوره بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی
بهبود بعد از جراحی

معمولا افرد تا یک هفته باید استراحت کنند، اما این مدت بستگی به شرایط هر بیمار دارد که چگونه عمل جراحی روی او انجام شده است. با رعایت مواردی همچون فین نکردن، نرفتن به استخر، عدم استعمال سیگار، عدم استفاده از قلیان و پرهیز از ورزش های سنگین، روند بهبودی با سرعت بیشتری طی خواهد شد. فرآیند بهبودی بعد از جراحی رینوپلاستی دارای دو مرحله است:

بهبودی اولیه: تورم و کبودی ها بلافاصله پس از عمل بوجود می آیند و قابل مشاهده هستند. این اثرات طی مدت 2 الی 4 هفته بهبودی نسبی می یابند و بیشتر بیماران می توانند بعد از این مدت به کارهای روزمره خود بپردازند.

بهبودی طولانی مدت: بیماران نتیجه نسبتا نهایی عمل زیبایی خود را بعد از سه ماه مشاهده خواهند کرد. در این مدت از تورم بینی تا حد زیادی کاسته شده است، اما نتیجه نهایی تغییر شکل بینی معمولا بعد از گذشت یک سال از عمل قابل مشاهده است. همچنین نتیجه جراحی زیبایی بینی دائمیست، مگر تغییراتی که با کهولت سن بوجود می آیند.

گفتنی است معمولا در رینوپلاستی بعد از پایان جراحی و زدن بخیه ها، بینی را با گچ و یا آتل های مخصوص محافظت می کنند. گچ یا اسپلینت بینی، تورم را تا حد بسیار زیادی کنترل می کند و تقریبا یک هفته بعد از جراحی برداشته می شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اسپلینت یا گچ بینی، به این صفحه مراجعه نمایید.

موضوعات و اقدامات مورد توجه در جلسه مشاوره پزشکی

 • آگاهی از جراحی های قبلی
 • اهداف جراح در ارتباط با ظاهر بینی و بهبود تنفس
 • ابتلا به بیماری های مختلف، حساسیت دارویی و سابقه درمان های پیشین
 • مصرف داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، توتون و مواد مخدر

اقدامات جراح:

رینوپلاستی
مشاوره قبل از رینوپلاستی
 • آزمایش خون
 • عکس گرفتن
 • توصیه به ترک سیگار
 • توصیه بهترین روش درمان
 • معاینه و اندازه‌گیری صورت
 • آمادگی قبل از جراحی بینی
 • توضیح روش های ممکن تغییر شکل بینی
 • توضیح دادن روش های متفاوت جراحی بینی
 • مصرف داروهای معین یا تنظیم برنامه دارویی فعلی
 • ارزیابی وضعیت سلامت عمومی بیمار و بررسی بیماری های فعلی یا عامل های خطر
 • آگاه کردن بیمار از نتایج احتمالی جراحی بینی و عوارض عمل بینی و خطرهای احتمالی
رینوپلاستی
جراحی زیبایی بینی

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی جزو شناخته ترین عمل های زیبایی است. افراد می توانند با انجام رینوپلاستی به فرم دلخواه بینی خود دست یابند. اما همیشه توصیه می شود از پزشک متخصص و مجرب مشورت گرفته و با توجه به ارزیابی های او اقدام به جراحی نمایید.

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص و جراح گوش، حلق، بینی و جراح پلاستیک و دارای گواهينامه نظام پزشكی كانادا و عضو نظام پزشکی کانادا می باشند. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02188672799 – 09352352799

از اشتراک گذاری نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما متشکریم.

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی

دیدگاه ها

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن، تخصص اصلی در زمینه جراحی زیبایی صورت و بینی.

دارای گواهینامه نظام پزشکی از کشور کانادا، عضو انجمن نظام پزشکی کانادا

اطلاعات و راه های ارتباطی

بخش های سایت