خیابان ولیعصر، خیابان توانیر (عباسپور)، میدان توانیر، ساختمان طلا، طبقه پنجم

تلفن ثابت:

021-88672799

شماره موبایل:

09352352799

پیش از انجام هر نوع جراحی، برای اطمینان از سلامت بیمار توسط پزشک، آزمایشاتی انجام می شود. آزمایشات و معاینات تجویز شده از سوی پزشک، برای عمل بینی الزامی هستند، چرا که نباید قبل و بعد از عمل خطری بیمار را تهدید کند. ضرورت انجام این آزمایشات با نظر و ارزیابی پزشک معالج مشخص می شود، که بر اساس تجربه پزشکی، دارو های مصرفی، بیماری های قبلی و شرایط متفاوت هر شخص، تصمیم گیری می شود.

ساده ترین آزمایش قبل از عمل بینی

آزمایشات قبل بینی
آزمایش خون

اولین و ساده ترین آزمایشات، آزمایش کم خونی یا هموگلوبین است، که در آن بیماری های انعقادی و دیگر مشکلات خونی مورد بررسی قرار می گیرند.

معمولا در آزمایش خون موارد زیر بررسی می شوند که در ادامه توضیحاتی ارائه شده است.

آزمایش HIV

آزمایشات عمل بینی
آزمایش HIV

این آزمایش وجود ویروس ایدز در خون را بررسی می کند. ویروس HIV، ویروسی است که با حمله کردن به سلول های محافظتی بدن، باعث آسیب پذیری شخص در برابر بیماری ها و عفونت ها می شود. این بیماری در صورت تماس با برخی مایعات بدن فرد مبتلا به HIV، معمولا در حین رابطه جنسی یا از طریق اشتراک تجهیزات دارویی مثل سرنگ منتقل می شود. هیچ درمان موثری برای HIV وجود ندارد؛ با این حال مصرف داروی HIV، زندگی طولانی و سالمی را برای مبتلایان فراهم می کند و از انتقال HIV به شرکای جنسی جلوگیری می کند. آزمایش HIV معمولا روی خون یا مایعات دهانی انجام می شود، همچنین ممکن است روی ادرار نیز انجام شود.

آزمایش HBsAg و HCvAb

آزمایشات عمل بینی
آزمایش هپاتیت

بررسی ویروس هپاتیت B و C در خون با این آزمایش انجام می شود. انتقال اکسیژن مورد نیاز اعضای مختلف بدن و برگرداندن کربن دی اکسید به شش ها، از وظایف HB (هموگلوبین پروتئینی) است. از مشکلات کاهش آن می توان به کمبود آهن، کم خونی، مشکلات کبد و سرطان اشاره کرد و اشباع آن باعث بیماری های قلبی و ریوی خواهد شد. اگر شخص دارای کم خونی شدید باشد، با توجه به میزان خون ریزی در عمل یا بعد از عمل، امکان دیده شدن علائمی مانند احساس ضعف، رنگ پریدگی، سرگیجه، سر درد و… بر حسب نوع کم خونی، وجود دارد.

هنگامی که بدن دچار آسیب می شود و خون ریزی بوجود می آید، فاکتورهای انعقادی با رفتن به محل خون ریزی و ایجاد لخته، از ادامه آن پیش گیری می کنند. بالا یا پایین بودن فاکتورهای انعقادی از میزان استاندارد بدن، باعث ایجاد تنش و اختلال در فرآیند لخته سازی می شوند.

آزمایش PT و PTT

آزمایشات قبل بینی
آزمایش PTT

آزمایش PT و PTT به بررسی اختلال در لخته شدن و خون ریزی می پردازد؛ چرا که در حین جراحی، رگ های خونی بافت بینی صدمه دیده و دچار خون ریزی می شوند. اما از دیگر نتایج این آزمایش سنجش میزان اثر بخشی دارو هایی است که برای بهبود، تجویز می شوند. این آزمایش از ضرورت خاصی برخوردار است؛ یعنی اگر فاکتور های انعقادی استاندارد های بدن را رعایت نکنند، ممکن است خون ریزی تشدید یابد و مشکلاتی برای بیمار بوجود آید.

آزمایش FBS

آزمایشات عمل بینی
آزمایش FBS

یکی از مشکلاتی که در جراحی بینی وجود دارد، بالا بودن مقدار قند خون و دیابت فرد است، به همین دلیل خوب است قبل و بعد از جراحی برای سنجش میزان قند خون ناشتا، آزمایش FBS انجام می شود.

آزمایش تشخیص بارداری

آزمایشات قبل بینی
آزمایش بارداری

کاهش سطح هموگلوبین خون مادر در دوران بارداری شایع است و پایین بودن آن، چالش بزرگی برای عمل است. چرا که امکان خون ریزی در عمل افزایش می یابد و احتمال این که بیمار در طول عمل به خون نیاز پیدا کند، زیاد است؛ به همین دلیل بانوانی که احتمال می دهند باردار هستند، باید قبل از جراحی بینی آزمایش بارداری را انجام دهند، زیرا ممکن است مادر مراحل اولیه بارداری را بگذراند و خودش متوجه نباشد.

سی تی اسکن

آزمایشات قبل بینی
سی تی اسکن

برای تشخیص هرگونه انحراف و پولیپ، معاینه داخلی بینی قبل جراحی انجام می شود و در صورت نیاز پیش از عمل، عکس های سی تی اسکن از بینی و صورت تهیه می شود.

نوار قلب

آزمایشات قبل بینی
نوار قلب

اگر دارای بیماری قلبی هستید یا سابقه حمله قلبی داشتید جای نگرانی نیست چون پزشک معالج شما بعد از بررسی دقیق اطلاعات پزشکی و آزمایشات صورت گرفته، از جمله نوار قلب، وضعیت عمومی سیستم قلب و عروق و میزان بیماری شما را مشخص می کند، سپس با برنامه ریزی اصولی و کنترل شرایط موجود به بهترین شکل ممکن مراحل مختلف عمل بینی شما را پیش خواهد برد تا خطری سلامتی شما را تهدید نکند. همچنین قبل و بعد از عمل بینی، دارو های مصرفی برای بیماران قلبی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تداخل با دارو های بی هوشی، زمان بندی جدید برای مصرف تجویز می شود.

عکسبرداری از قفسه ی سینه

این آزمایش عموما برای افراد سیگاری، کسانی که سابقه طولانی مدت در سیگار کشیدن دارند، افرادی که سابقه بیماری ذات الریه دارند و در کل کسانی که هر گونه مشکل تنفسی دارند، تجویز می شود. هدف اصلی این آزمایش بررسی مشکلات ریوی بوده تا وضعیت دستگاه تنفسی بیمار در شرایط بی هوشی مشخص گردد.

نمونه ادرار

آنالیز آزمایش ادرار می تواند بیماری عفونی، دیابت و فشار خون را نشان دهد و پزشک با توجه به نتایج آزمایش مراحل درمانی مناسب را انتخاب می کند. البته احتمال انجام این آزمایش کم است اما به ارزیابی پزشک شما بستگی دارد.

معاینه روانی

آزمایشات قبل بینی
معاینه روانی

به گفته برخی از پزشکان زیبایی، معاینه روانی بیمار قبل از جراحی ضروری نمی باشد. اما اگر فرد تصورات یا انتظارات اشتباهی از جراحی بینی داشته باشد که سلامتی وی را تهدید کند، جراحی به او آسیب روانی وارد می کند. برای نمونه اختلال بد شکلی بدن که در آن شخص نسبت به مشکلی کوچک یا اصلا چیزی که عادی است احساس نگرانی می کند؛ حتی به خاطر آن بار ها زیر تیغ جراحی می رود و حاضر است هر گونه دردی را تجربه کند. این اختلالات باید توسط روان شناس تحت بهبود قرار گیرد تا از بروز هرگونه مشکل در دوران جراحی جلوگیری شود.

چه مدت قبل از عمل بینی باید آزمایش های مربوطه را انجام داد؟

آزمایشات عمل بینی
آزمایشات عمل بینی

در جلسه مشاوره اطلاعات پزشکی خود، مشکلات زمینه ای، حساسیت به داروی بی هوشی و… را با پزشک خود در میان می گذارید؛ سپس با توجه به پروسه ی درمانی که باید انجام شود، پزشک شما زمان مناسب هر آزمایش را مشخص می کند. بعنوان مثال اگر نتایج آزمایشات شما کم خونی را نشان دهد، برطرف کردن کم خونی و افزایش سطح هموگلوبین، نیاز به زمان دارد و این موضوع، یک روز پیش از عمل برطرف نخواهد شد.

شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر پژمان سرشارزاده و مشاوره رایگان با یکی از مجرب ترین متخصصان گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک در تهران از آزمایشات لازم برای جراحی بینی و همچنین اطلاعات بیشتر مطلع شوید. برای مشاوره تلفنی با شماره های 88672799-021 و 09352352799 تماس بگیرید.

برای اطلاع از شرایط استفاده از بیمه در عمل های زیبایی اینجا کلیک کنید.

با نظر دادن به تصمیم گیری دیگران کمک کنید. پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

آزمایش های الزامی که قبل از عمل بینی باید انجام داد!

دیدگاه ها

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن، تخصص اصلی در زمینه جراحی زیبایی صورت و بینی.

دارای گواهینامه نظام پزشکی از کشور کانادا، عضو انجمن نظام پزشکی کانادا

اطلاعات و راه های ارتباطی

بخش های سایت