خیابان ولیعصر، خیابان توانیر (عباسپور)، میدان توانیر، ساختمان طلا، طبقه پنجم

تلفن ثابت:

021-88672799

شماره موبایل:

09352352799

بعد از هر نوع عمل جراحی، رعایت توصیه ها و راهنمایی های پزشک در ادامه روند بهبودی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. افرادی که به تازگی جراحی بینی انجام داده اند شاید به مواردی همچون گچ، اسپلینت یا تامپون به جهت مراقبت از بینی نیاز پیدا کنند. امروزه استفاده از تامپون در میان متخصصان جراحی بینی کاهش یافته است، زیرا با وجود استنت و اسپلینت روند بهبودی راحت تر شده است. با این حال ممکن است طبق بررسی های پزشک استفاده از تامپون نیاز شود، به همین دلیل شاید یکی از مراحلی که پس از انجام عمل بینی پیش روی افراد باشد، قرار دادن و همچنین برداشتن تامپون بینی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

ترکیبات تامپون بینی

مواد تشکیل دهنده تامپون
مواد تشکیل دهنده تامپون

تامپون بینی می تواند شامل گاز، پنبه یا فوم استریل باشد که در دو حالت از پیش آماده و دست ساز پزشک در دسترس است، آن ها به پماد های مخصوصی آغشته شده و در داخل حفره های بینی استفاده می شوند. برخی از انواع تامپون ها دارای یک دنباله نخی هستند که در بیرون بینی باقی می ماند و می توان تامپون را بوسیله آن تغییر موقعیت داد و یا عوض کرد؛ همچنین در مواردی شامل لوله ای در وسط است تا هوا به راحتی از آن عبور کند.

کاربرد تامپون بینی

کاربرد تامپون
کاربرد تامپون

کاربرد این قطعه برای روزهای ابتدایی بعد از جراحی است، یعنی زمانی که ترشحاتی از بینی خارج می شود. برای جلوگیری از جمع شدن و در ادامه خشک شدن آن ها که فرآیند تنفس را دشوار خواهد کرد، از تامپون برای جذب این ترشحات استفاده می شود. قابل ذکر است قرار دادن تامپون طبق نظر پزشک متخصص می باشد، چرا که در شرایط وجود تامپون، تنفس از راه بینی دشوار است و بایستی از دهان نفس کشید و به همین دلیل برای جلوگیری از خشکی دهان مصرف مایعات پیشنهاد می شود. از دیگر کاربرد های مهم تامپون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با فشار آوردن به تیغه بینی، استخوان سریع تر ترمیم می شود.
  • وارد شدن فشار یکسان از جهات مختلف به تیغه بینی، روی شکل گیری آن تاثیر می گذارد.
  • تامپون از جمع شدن ترشحات و خون زیر پوست جلوگیری می کند.
  • بکارگیری تامپون می تواند به کاهش مقدار ورم و مراقبت از تیغه بینی کمک کند.

برداشتن تامپون

برداشتن تامپون
برداشتن تامپون

همانطور که قبل تر اشاره کردیم، با پیشرفت های حاصل شده در علم پزشکی استفاده از تامپون بعد از عمل های بینی کاهش یافته است و در موارد خاص بکار گرفته می شود. قابل ذکر است برداشتن تامپون بینی شاید با کمی احساس درد و یا خونریزی جزئی همراه باشد، که این مشکلات بسته به تکنیک و لوازم پزشک اتفاق می افتند.

بعضی از متخصصان در زمان برداشتن تامپون لوله‌ خاصی را به درون بینی هدایت می کنند و از طریق آن که فضای بسیار کمی در داخل بینی بوجود می آورد، داروی بی حسی تزریق می نمایند. با کمک این روش میزان درد و خونریزی ناشی از برداشتن تامپون بینی به حد زیادی کاهش می یابد. گفتنی است در صورت ادامه یافتن خونریزی و عدم بند آمدن آن، در مرحله اول آرامش خود را حفظ کرده و سپس به پزشک خود مراجعه کرده و از انجام اقدامات غیر پرهیز کنید.

اقدامات بعد از تامپون بینی

اقدامات درمانی بعد از تامپون
اقدامات درمانی بعد از تامپون

بطور میانگین زمان استفاده از تامپون یک یا دو روز است، اما این زمان در افراد متفاوت خواهد بود. یکی از مهم ترین اقدامات درمانی بعد از برداشتن تامپون بینی، استراحت مرتب و منظم است. افرادی که برنامه ریزی مناسبی برای دوره ریکاوری خود در نظر گرفته باشند، تاثیرات آن را در نتیجه نهایی عمل مشاهده خواهند کرد. یکی از توصیه هایی که عموما توسط پزشک بعد از برداشتن تامپون بینی به افراد گفته می شود این است که تا ۴۸ ساعت بایستی از کمپرس گرم استفاده شود. از فواید کمپرس گرم می توان به کاهش کبودی ها و همچنین ورم های بوجود آمده اشاره کرد که استفاده از آن را الزامی می کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از تامپون
مراقبت های بعد از تامپون

در ادامه بایستی از فعالیت های سنگین و پر خطر پرهیز کرد و همچنین سر و گردن را رو به بالا نگه داشت؛ بالا نگه داشتن سر برای جلوگیری از خونریزی های احتمالی است. از دیگر توصیه های مهم درمانی برای بهبودی سریع تر، عدم فین کردن بعد از جراحی بینی است. فین کردن فشار زیادی به بینی وارد می کند و انجام آن قبل و بعد از تامپون می تواند مشکل ساز باشد. بعد از کشیدن تامپون بینی پزشک متخصص بروی بینی فرد پانسمان مخصوصی قرار می دهد. این پانسمان به مدت یک هفته تا ده روز باقی خواهد ماند و در این زمان برای خشک ماندن پانسمان نباید حمام کرد. حتی پس از برداشتن پانسمان بایستی زمان استحمام را کاهش داد تا از تورم مجدد در نواحی بینی جلوگیری کرد.

از عوارض برداشت تامپون نیز می توان به کاهش فشار بر روی بافت در حال ترمیم اشاره کرد که باعث خونریزی خواهد شد، همچنین استفاده از آن در افرادی مانند سالمندان که مشکل تنفس از دهان دارند، کمبود اکسیژن را به همراه خواهد داشت.

اگر بدنبال اطلاعات دقیق تری درباره اقدامات درمانی بعد از جراحی بینی هستید به این صفحه مراجعه نمایید.

زیبایی چهره
زیبایی خود را به ما بسپارید!

نتیجه گیری

در پایان مهم ترین توصیه ای که داریم این است که اگر پزشک شما بعد از جراحی بینی از تامپون استفاده کرد، حتما درباره نوع آن و مراقبت های مورد نیاز سوالاتی را بپرسید. گفتنی است پزشکان همواره در تلاش اند که از بهترین تامپون ها استفاده کنند تا احتمال بروز مشکل برای افراد به حداقل میزان ممکن برسد. از این رو با اعتماد به تجربه پزشکتان در انجام تمامی اقداماتی که از سوی وی توصیه می شود همکاری داشته باشید. زیبایی خود را به ما بسپارید! دکتر پژمان سرشارزاده متخصص و جراح گوش، حلق، بینی و جراح پلاستیک و دارای گواهينامه نظام پزشكی كانادا در سال 2014 و عضو نظام پزشکی کانادا می باشند. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02188672799 – 09352352799

با اشتراک گذاری تجربیات به همراه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود به ما و دیگران کمک کنید.

شناخت تامپون بینی

دیدگاه ها

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن، تخصص اصلی در زمینه جراحی زیبایی صورت و بینی.

دارای گواهینامه نظام پزشکی از کشور کانادا، عضو انجمن نظام پزشکی کانادا

اطلاعات و راه های ارتباطی

بخش های سایت