خیابان ولیعصر، خیابان توانیر (عباسپور)، میدان توانیر، ساختمان طلا، طبقه پنجم

تلفن ثابت:

021-88672799

شماره موبایل:

09352352799

سوراخ کردن بینی یا به اصطلاح دیگر پیرسینگ بینی، یک نوع عمل زیبایی است که در آن نواحی مختلف بینی مانند پره، دیواره میانی و بخش گوشتی، سوراخ شده و زیورآلات خاصی در آن جا آویزان خواهد شد. مراقبت های بعد از سوراخ کردن نیز وابسته به محل انجام شده روی بینی است؛ در این زمان الزامیست تا طبق تجویزات و توصیه های متخصص این مراقبت ها صورت گیرند تا از بوجود آمدن علائم عفونت، آبسه و سایر مشکلات پیشگیری شود. پیرسینگ های گوناگونی برای بدن وجود دارند که پیرسینگ بینی یکی از معروف ترین آن ها در مردم است؛ این نوع سوراخ کردن بعد از گوش، رایج ترین نوع سوراخ کردن بدن به جهت زیبایی است که به تازگی در بین بانوان و حتی آقایان انجام می شود.

تاریخچه پیرسینگ بینی

تاریخچه پیرسینگ
تاریخچه پیرسینگ

پیشینه این موضوع مربوط به چندین سال قبل از میلاد است؛ زمانی که بعضی مردم زیورآلات بومی خود را پس از سوراخ کردن بینی، آویزان می کردند. مستنداتی که وجود دارد نشان می دهند استفاده از پیرسینگ در فرهنگ و آداب و رسوم ملل مختلف رواج داشته است، اما امروزه سبک های قدیمی تغییر یافته اند. تنوع جواهرات بسیار زیاد شده است و جوانان کشورهای مختلف به این موضوع روی آورده اند که سوراخ کردن بینی یا دیگر نقاط بدن و قرار دادن زیورآلات، می تواند به زیبایی آن ها اضافه کند.

باور ها و اعتقادات مختلفی درباره سوراخ کردن و استفاده از اشیاء درخشان وجود دارد؛ بعنوان مثال در نواحی آفریقای شمالی، استفاده از آن نشان دهنده ثروتمند بودن فرد یا خانواده اوست و هرچه این پیرسینگ بزرگتر باشد، طبقه اجتماعی آن خانواده بالاتر است! در هندوستان نیز استفاده از پیرسینگ بینی نشان از سلامت جسمی و فرزندآوری است.

با وجود آداب و رسوم های گفته شده، در بیشتر جوامع مدرن امروزی پیرسینگ صرفا به عنوان یک اَکسِسوری، جذابیت، زیبایی و بخشی از دنیای مد می باشد که نشانه ای در باور یا فرهنگ خاصی ندارد. گفتنی است برخی جوامع و افراد نیز استفاده از پیرسینگ را نوعی فرهنگ نامناسب می دانند و برای این افراد محدودیت هایی قائل می شوند.

انواع پیرسینگ

انواع روش های سوراخ کردن بینی
انواع روش های سوراخ کردن بینی

پیرسینگ های بینی بسته به محل سوراخ کردن تقسیم بندی می شوند. همانطور که اشاره کردیم این فرآیند به معنای سوراخ کردن بینی و آویزان کردن جواهرات و زیورآلات است، اما بدلیل خطرات ناشی از آن یا ترس افراد، انواع دیگری از پیرسینگ بینی وجود دارند که به سوراخ کردن بدن نیازی ندارند. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع این روش ها آشنا شویم.

پیرسینگ بینی دائمی

در این روش پزشک یا فرد متخصص، بوسیله یک سوزن بخشی از بافت نرم بینی را از یک طرف سوراخ می کند. محل سوراخ کردن بینی به تصمیم دلخواه متقاضی و نظر متخصص بستگی دارد، اما محل سوراخ پیرسینگ بینی دائمی شامل مواردی مانند پیرسینگ پره بینی، سپتوم و پیرسینگ پل می شود. سوراخ کردن پره بینی رایج ترین این مدل هاست. پیرسینگ سپتوم بینی نیز بایستی در بافت نرم تیغه بینی انجام گیرد؛ این روش نسبت به پره بینی حساس تر بوده و نیاز به مهارت بیشتری دارد، چراکه سوراخ ایجاد شده باید کاملا دقیق روی بافت نرم تیغه بینی باشد و بخش غضروفی را دچار مشکل نکند، در غیر این صورت نتایج نامناسبی را در پی خواهد داشت. محل دیگری که برای سوراخ کردن انتخاب می شود، پل بینی است، این مدل پیرسینگ بطور سطحی انجام می شود و استخوان یا غضروف دست نخورده باقی می مانند.

پیرسینگ بینی میکرودرمال

پیرسینگ نگین بینی
پیرسینگ نگین بینی

این نوع پیرسینگ تقریبا با روش قبلی مشابه است، اما در این روش تنها از یک طرف بافت بینی را سوراخ می کنند که آویز یا نگین زینتی در زیر پوست قرار می گیرد. به بیان ساده تر می توان گفت در پیرسینگ میکرودرمال، نگین زینتی روی پوست کاشته می شود، به همین خاطر به آن میکرودرمال یا نگین کاری گفته می شود.

پیرسینگ بینی بدون سوراخ کاری

در روش بدون سوراخ کاری، نوعی حلقه خاص به نام پیرسینگ فیک بینی بکار گرفته می شود که دارای یک بخش باز و یک بخش کوچک است. این مکانیزم باعث می شود حلقه بدون نیاز به سوراخ کردن بینی قرار گیرد و دچار افتادگی نشود. همچنین در برخی از پیرسینگ ها از آهنربا برای ثابت کردن نگین روی بینی کمک می گیرند که به مگنتی شناخته می شوند. نوع دیگر پیرسینگ بدون سوراخ، مدل چسبی آن است که متقاضیان خودش را دارد؛ در این روش با استفاده از چسبی مخصوص، نگین را بدون سوراخ کاری بروی پوست می چسبانند.

پیرسینگ نوک بینی

در این نوع عمل، یک حلقه و یا میله قرار دارد که تقریبا مانند پیرسینگ پل بینی، غضروف یا استخوان سوراخ نخواهند شد. این میله یا حلقه وارد بخش گوشتی جلوی بینی می شود که محل سوراخ در این نوع پیرسینگ اندکی دشوارتر از بقیه نواحی است، چون  به نوک بینی و انتهای آن بسیار نزدیک است.

راینو

پیرسینگ راینو
پیرسینگ راینو

نام این پیرسینگ به علت شبیه بودن به شاخ کرگدن گذاشته شده است! این سوراخ در نزدیکی نوک بینی از پایین وارد و اندکی بالاتر از نوک بینی خارج خواهد شد. عموما از یک میله خمیده برای تزئین این سوراخ استفاده می شود.

پیرسینگ بینی چگونه انجام می شود؟

نحوه انجام پیرسینگ بینی
نحوه انجام پیرسینگ بینی

بهترین روش سوراخ کردن بینی استفاده از سوزن استریل و گیره مخصوص پیرسینگ است. ابتدا بافت بینی به کمک گیره محکم می شود و یک سوزن با قطری مناسب و توخالی از یک سمت به بافت بینی نفوذ کرده و بینی را سوراخ می کند. سپس حلقه یا جواهر دلخواه، در بخش توخالی سوزن قرار داده می شود و با خارج کردن سوزن از طرف دیگر، نگین یا آویز پیرسینگ وارد سوراخ خواهد شد. بایستی به این مورد توجه داشت که مبتلایان به دیابت، مبتلایان به بیماری های نقص سیستم ایمنی، مبتلایان به آلرژی های تماسی و افرادی که سابقه کلوئید یا گوشت اضافه دارند، شاید امکان انجام پیرسینگ را نداشته باشند.

عوارض پیرسینگ بینی

در مقایسه با انجام پیرسینگ گوش، انجام آن رو بینی خطرناک تر بوده و ممکن است عوارض بیشتری داشته باشد. قابل ذکر است برای گوش از تفنگ مخصوص سوراخ کردن استفاده می شود، اما در پیرسینگ بینی سوزن های مخصوصی بکار می روند که در استفاده از آن ها باید از مهارت بالایی برخوردار بود و در صورت رخ دادن کوچکترین اشتباه، مشکلاتی را در پی خواهد داشت. در ادامه عوارض آن را ملاحظه خواهید کرد:

 • سیاه شدن پوست
 • کاهش حس بویایی
 • عفونت غضروف بینی
 • بوجود آمدن گوشت اضافه
 • عفونت باکتریایی یا ویروسی
 • خونریزی و صدمه به بافت بینی
 • حساسیت به حلقه یا نگین زینتی
 • پس زدن حلقه یا شی اضافه شده
 • عفونت تیغه همراه با مشکلات تنفسی
 • در موارد نادر سرطان پوست

دلایل و علائم عفونت پیرسینگ بینی

بروز عفونت ناشی از پیرسینگ
بروز عفونت ناشی از پیرسینگ

عفونت پیرسینگ از شایع ترین عواقب این عمل است. عفونت بوجود آمده عموما به علت نفوذ و فعالیت باکتری، ویروس یا قارچ در بدن می باشد، که مهمترین دلایل آن استفاده از لوازم آلوده یا عدم رعایت اصول بهداشتی پس از پیرسینگ بینی است. در زیر دلایل عفونت شرح داده شده است:

 • استفاده از حلقه یا جواهرات نامناسب
 • کشیده شدن حلقه در محل زخم پیرسینگ
 • شنا کردن در استخرهای عمومی پس از پیرسینگ
 • برخورد دست یا جسم آلوده به محل زخم پیرسینگ
 • استفاده از سوزن و وسایل غیراستریل برای سوراخ کردن بینی

عفونت های پیرسینگ

نشانه هایی مانند قرمزی، تورم، درد، سوزش و خونریزی ممکن است تا چند روز بعد از پیرسینگ دیده شوند. این علائم طبیعی بوده و نشانه عفونت نیستند، اما اگر تا چند هفته بعد از انجام پیرسینگ همچنان ادامه داشتند حتما به پزشک مراجعه نمایید. همچنین خوب است بدانید اگر مدت زمان بهبودی بیش از زمان تعیین شده توسط پزشک بطول انجامید، نشان از وجود عفونت است. در ادامه با دیگر علائم عفونت آشنا خواهیم شد.

سرخی، تورم، ترشحات، سوزش و خارش

همانطور که گفتیم بروز این نشانه ها چند هفته بعد از سوراخ کردن مشخص کننده عفونت هستند. البته ممکن است این علائم در اثر واکنش آلرژیک و حساسیت به جسم خارجی نیز بوجود بیاید؛ تشخیص این موضوع به پزشک و آزمایش های مختلف صورت، بستگی دارد. در هفته ابتدایی بعد از پیرسینگ بینی ترشحات بیرون آمده امری طبیعی می باشد، اما اگر این ترشحات پس از این مدت همچنان ادامه داشت، امکان عفونت زیاد است.

درد، خونریزی، آبسه و برجستگی

مشکلات پیرسینگ
مشکلات پیرسینگ

در پیرسینگ بافت بینی به کمک یک سوزن توخالی سوراخ خواهد شد؛ اگر این فرآیند توسط افراد متخصص و ماهر انجام گیرد، درد بسیار اندکی خواهید داشت. همچنین سوراخ کردن بینی بیشتر از چند ثانیه طول نمی کشد و به همین دلیل دردی بسیار کوتاه و لحظه ای دارد. در نظر داشته باشید که نوع پیرسینگ بینی نیز در میزان درد تاثیر گذار است چراکه بعنوان مثال، سوراخ نواحی بالای بینی عموما دردناک تر بوده و دوره درمانی طولانی تری خواهند داشت. همچنین اگر خونریزی تداوم یابد، احتمال عفونت را افزایش می دهد و مدت زمان بهبودی طولانی تر خواهد شد؛ در اثر این خونریزی و جمع شدن عفونت در زیر پوست، آبسه ایجاد می شود که باعث برجستگی نامناسب محل پیرسینگ می شود.

تب و حالت تهوع

در معدود موارد عفونت پیرسینگ بینی علائمی مثل تب و لرز و تهوع ایجاد خواهد شد، که در این صورت ممکن است عفونت وارد جریان خون شده باشد که امری بسیار خطرناک است. بهتر است در صورت بروز این علائم فورا به پزشک مراجعه کنید.

شناخت بهترین مرکز پیرسینگ بینی

متخصص پیرسینگ
متخصص پیرسینگ

امروزه پیرسینگ بینی در بسیاری از کلینیک های زیبایی و آرایشگاه ها انجام می شود، اما بایستی برای انتخاب بهترین مرکز به نکات زیر توجه کرد:

 • استریل و یکبار مصرف بودن سوزن ها و لوازم
 • ضدعفونی کردن دست ها توسط متخصص قبل از انجام کار
 • استفاده از دستکش بهداشتی
 • عدم استفاده از تفنگ های مخصوص سوراخ کردن

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص و جراح گوش، حلق، بینی و جراح پلاستیک و دارای گواهينامه نظام پزشكی كانادا و عضو نظام پزشکی کانادا می باشند. برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید: 02188672799 – 09352352799

مواظب حساسیت به پیرسینگ باشید!

حساسیت به پیرسینگ بینی
حساسیت به پیرسینگ بینی

برای پیرسینگ نقاط مختلف بینی می توان از نگین یا حلقه استفاده کرد، اما نکته مهم در این میان انتخاب جنس مناسب برای نگین یا جواهر است. بهترین جنس ها برای این کار عبارتند از:

 • طلای 14 یا 18 عیار
 • استیل فاقد نیکل
 • آلیاژ پلاتین فاقد نیکل
 • تیتانیوم
 • نیوبیوم

چکیده

پیرسینگ بینی یکی از فرآیند های زیبا سازی چهره است که به تازگی رواج یافته و باعث درخشندگی قسمتی از صورت شما خواهد شد، اما این موضوع تا حدودی با فرهنگ جامعه ما همخوانی ندارد. به همین دلیل اگر به سوراخ کردن بینی علاقه مندید، پیشنهاد می کنیم مطالب را خوانده تا اطلاعات مناسبی کسب کنید و تمام جوانب موضوع را در نظر بگیرید.

اگر می خواهید جراحی زیبایی بینی انجام دهید، حتما از این مقاله دیدن فرمایید!

سوالات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

پیرسینگ بینی چگونه است؟

دیدگاه ها

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن، تخصص اصلی در زمینه جراحی زیبایی صورت و بینی.

دارای گواهینامه نظام پزشکی از کشور کانادا، عضو انجمن نظام پزشکی کانادا

اطلاعات و راه های ارتباطی

بخش های سایت