خیابان ولیعصر، خیابان توانیر (عباسپور)، میدان توانیر، ساختمان طلا، طبقه پنجم

تلفن ثابت:

021-88672799

شماره موبایل:

09352352799

اگر شما از طرفداران جراحی زیبایی بینی باشید؛ حتما نام جراحی بینی باز و بسته را شنیده اید. با افزایش تعداد طرفداران جراحی زیبایی بینی، روش های مختلفی برای آن توسط جراحان و متخصصان به وجود آمد که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند و وابسته به نوع بینی شما متفاوت است. در ادامه به بررسی این دو روش جراحی می پردازیم.

جراحی بینی به روش باز و بسته
جراحی بینی به روش باز و بسته

جراحی باز بینی

در رینوپلاستی باز (رینوپلاستی همان جراحی زیبایی بینی می باشد) یک برش V شکل کوچک در ستون پوستی که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند و کلوما نام دارد، زده می شود. این برش باعث می شود حفرات بینی به دو قسمت تقسیم شوند تا جراح بتواند به راحتی پوست را بالای نوک بینی بکشد.

البته لازم به ذکر است که در جراحی بینی به روش باز و بسته برش های درونی، داخل بینی زده می شود تا جراح بتواند به چهارچوب استخوان و غضروف داخل بینی دسترسی پیدا کند.

اگر پره های بینی نیاز به جمع کردن داشته باشند فرقی نمی کند جراحی به روش باز انجام شده باشد یا بسته، لازم است که پوست این نواحی برش داده شود.

جراحی بینی به روش باز و بسته
جراحی بینی به روش باز و بسته

معایب و مزایای جراحی بینی به روش باز

ایجاد این برش V شکل در پایین بینی به جراحان این امکان را می دهد که بر آن چه روی بینی انجام می دهند مسلط باشند. در این روش غضروف ها به طور مستقیم مشاهده می شوند و جراح به راحتی می تواند با کنترل و دقت بیشتر تغییر شکل را در بینی ایجاد کند.

بینی هایی که نیاز به تصحیح حالت قرینگی، فاصله بینی از صورت، طول کل بینی، و تصحیح حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی همچنین نیاز به جلو آمدگی یا تو رفتگی بینی را دارند، اکثرا جراحی بینی به روش باز به آن ها توصیه می شود. زیرا به دلیل تسلط بیشتر جراح به بینی و قابلیت تغییر شکل راحت بینی عمل جراحی راحت تر انجام می شود.

در برخی مواقع بیمار نیاز به پیوند غضروف یا گرافت دارد که این فرآیند در روش جراحی باز راحت تر انجام می شود.

نگرانی های دیگری که راجب جراحی بینی به روش باز وجود دارد؛ جای زخم در ناحیه کلوملا است که جای هیچ نگرانی نیست، زیرا جای زخم بسیار نامحسوس است و در گذر زمان ناپدید می شود. همچنین برخی از افراد فکر می کنند تورم بعد از جراحی در روش باز بیشتر از جراحی به روش بسته طول می کشد؛ در حالی که مطالعات و بررسی های انجام شده توسط متخصصان و جراحان نشان می دهد تورم در روش باز دیرتر از بین نمی رود.

جراحی بینی به روش باز و بسته
جراحی بینی به روش باز و بسته

جراحی بسته بینی

در رینوپلاستی بسته هیچ برشی روی سطح پوست زده نمی شود و همه ی برش ها در داخل بینی زده می شوند؛ سپس پوست بینی شما از ساختمان غضروفی – پوستی بینی جدا می شود و به وسیله ی یک ابزار مخصوص کمی بالاتر نگه داشته می شود تا جراح بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

برخی جراحان رینوپلاستی بسته را انتخاب می کنند و نتایج عمل فوق العاده ای هم دارند، اما به صورت کلی در این روش دید پزشک محدود تر از روش باز است.

برخی از افراد بر این باورند که جراحی به روش بسته دقت کمتری دارد اما با این وجود عمل بسته بینی مزایای خود را دارد و این مسئله را در نظر داشته باشید که هر عمل جراحی سختی ها و عوارض خودش را دارد. بهترین راه برای دستیابی به نتایج عالی در جراحی بینی اعتماد به جراح بینیتان است زیرا نوع بینی شما در انتخاب روش جراحی بسیار مهم است.

همچنین اگر پره های بینی نیاز به جمع کردن داشته باشند فرقی نمی کند جراحی به روش باز انجام شده باشد یا بسته، لازم است که پوست این نواحی برش داده شوند.

جراحی بینی به روش باز و بسته
جراحی بینی به روش باز و بسته

معایب و مزایای جراحی بینی به روش بسته

به دلیل اینکه بیمار در این روش جراحی نیاز به بی حسی کمتری دارد و همچنین برش های کمتری طی عمل به وجود می آید زمان جراحی بینی به روش بسته نسبت به روش باز کوتاه تر است. از آن جایی که در روش بسته برش کمتری در سطح کلوملا ایجاد می شود گردش خون پوست از بین نمی رود.

در برخی مواقع بینی به صورت مجزا از صورت، بسیار زیبا و بدون نقص است اما نسبت به ترکیبات صورت مناسب نیست. این مشکلات به این دلیل است که جراحی بینی تلفیقی از علم پزشکی و هنر است. در جراحی بینی بسته چون بینی در طول عمل از هم جدا نمی شود، برای جراح بسیار ساده تر است که ظاهر بینی شما را قبل و بعد از عمل تصور کند و استاندارد های زیبایی را روی صورت شما بررسی کند.

در کنار تمام مزایایی که این روش دارد چون جراح تمام تغییرات را از طریق دهانه های باریک سوراخ بینی انجام می دهد دچار محدودیت در موارد اصلاحی می شود و همچنین دید کمتری دارد. افرادی که نیاز به تغییرات زیاد و پیچیده در بینی خود دارند، بهتر است روش باز را برای جراحی انتخاب کنند.

جراحی بینی به روش باز و بسته
جراحی زیبایی

نتیجه گیری

کدام تکنیک جراحی زیبایی بینی برای شما بهتر است؟ در ابتدای مقاله تفاوت جراحی بینی به روش بسته و باز گفته شد حال در پاسخ به این سوال باید بگوییم انتخاب روش عمل بینی به جراح ، میزان ایرادات موجود در بینی و غیره بستگی دارد و نمی توان به طور قطع اعلام کرد کدام روش بهتر از دیگری است.

با توجه به تفاوت هایی که میان جراحی بینی به روش باز و بسته وجود دارد بسیاری از مردم فکر می کنند که نکات مراقبتی بعد از عمل، بین این دو روش متفاوت است در حالی که این باور غلط است و هیچ تفاوتی بین آن ها وجود ندارد. بلکه برای دست یابی به نتایج ایده آل باید تمام نکاتی که پزشک معالج قید می کند را رعایت کنید.

برای اطلاع از اقدامات درمانی بعد از جراحی بینی اینجا کلیک کنید.

شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر پژمان سرشارزاده (واقع در تهران)، از مشاوره رایگان با یکی از مجرب ترین متخصصان گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک بهره مند شوید. همچنین می توانید برای مشاوره تلفنی با شماره های 09352352799 – 02188672799 تماس بگیرید.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

جراحی بینی به روش باز و بسته

دیدگاه ها

دکتر پژمان سرشارزاده متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن، تخصص اصلی در زمینه جراحی زیبایی صورت و بینی.

دارای گواهینامه نظام پزشکی از کشور کانادا، عضو انجمن نظام پزشکی کانادا

اطلاعات و راه های ارتباطی

بخش های سایت